Udźwig windy - jakie są jego rodzaje?

Każde urządzenie służące do przewożenia ludzi lub towarów z piętra na piętro posiada pewne ograniczenia wagowe, dzięki którym można bezpiecznie z niego korzystać. Nazywa się je mianem udźwigu windy - wartości nadanej przy projektowaniu urządzenia osobowego lub towarowego, której przestrzeganie przez użytkowników gwarantuje prawidłowe działanie i bezpieczną pracę. Dowiedz się co dokładnie kryje się pod tym określeniem oraz poznaj jego najpopularniejsze rodzaje stosowane w urządzeniach dla sklepów, magazynów, hoteli czy galerii handlowych.

Czym jest udźwig windy – jak jest określany i od czego zależy jego wartość?

Osoba zajmująca się produkcją i instalacją urządzeń w obiektach użytkowych to właśnie specjalista odpowiedzialny za dokładne określenie wartości, jaką jest udźwig windy. Zależy ona przede wszystkim od ilości użytkowników dozwolonych do poruszania się za pomocą urządzenia, a także szczegółowej charakterystyki konstrukcji. W każdym wewnętrznym środku służącym do transportu pomiędzy piętrami budynku powinna znajdować się informacja nadana przez producenta z maksymalną i nieprzekraczalną wartością podaną w kilogramach, która określa dozwolone obciążenie ładunkiem oraz ludzkim ciężarem.

Jakie wyróżnia się rodzaje udźwigów wind?

W zależności od powierzchni urządzenia przeznaczonej do transportowania ładunków lub pasażerów wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje nośności i udźwigu windy. Należą do nich wartości:
- nominalne – masa określana za pomocą kilogramów, która dotyczy maksymalnego obciążenia dla napędu występującego w urządzeniu,
- obliczeniowe – dotyczące ilości osób przebywających w tym samym czasie na przestrzeni urządzenia. Podawana jest również w kilogramach.

Konsekwencje nieprzestrzegania udźwigu windy określonego przez producenta

Zapewne nie raz zastanawiałeś się co może się stać, gdy do windy wejdzie więcej osób niż jest to przewidywane? Udźwig jasno określa łączne obciążenie możliwe do prawidłowej pracy urządzenia - w momencie, gdy zostanie ono przekroczone dźwig osobowy lub towarowy nie zostanie uruchomiony. Niestety nie zawsze dzieje się tak w przypadku starszych wind, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl